UniWave200, to pływająca elektrownia na platformie. Turbina o mocy 200 kW wykorzystuje do produkcji prądu wiatr wytwarzany przez falę (OWC1). Urządzenie można sprowadzić do trzech elementów; pływaka, betonowej konstrukcji oraz turbiny prądotwórczej. Fala wpływająca do betonowej komory wypycha lub zasysa powietrze, które porusza turbiną produkującą prąd.
W trakcie projektu zmodyfikowano turbinę z dwukierunkowej na jednokierunkową, uzasadniając to lepszą wydajnością – co jest zaskakującym rozwiązaniem, bo dwukierunkowa turbina jest standardem tej technologii.
Jak twierdzą twórcy projektu, dwa lata eksploatacji udowodniły, że UniWave200 (pływająca elektrownia) jest konkurencyjny cenowo z energią wytwarzaną z paliw kopalnych oraz może konkurować z innymi OZE. Przy odpowiedniej skali rozwoju mógłby osiągnąć cenę energii na poziomie 0,05 AUD za kWh (0,12 zł za kWh2).
Choć Twórcy dzielą się refleksjami z działania projektu, to kluczowe są niedopowiedzenia. Projekt ma znacznie niższą wydajność niż przewidywano, jest bardziej zależny od pogody i dla progresu wymaga większego nadzoru niż zakładano. Jednocześnie, traktując go jako projekt w pierwszej kolejności naukowy, ma on wysoki potencjał dla rozwoju branży oraz technologii OWC.
Całkowity koszt projektu to 12,3 mln dolarów.

- oscylującą kolumnę wody, oscillating water column (opis technologii tutaj)
- przy uśrednionej cenie AUD
Źródła:
https://arena.gov.au/projects/uniwave200-king-island-project-wave-swell/
https://www.waveswell.com/
Pływająca elektrownia to intrygujący temat, który będziemy dalej rozwijać. W międzyczasie zachęcamy do zapoznania się z innymi tekstami odnośnie OZE w dziale Ciekawostki oraz naszymi celami i ideami. Zachęcamy też do wsparcia Fundacji Utopia darowizną, by kolejne opisywane rozwiązania dotyczyły naszych autorskich projektów.